Login| Sign Up| Help| Contact|

Patent Searching and Data


Title:
PNEUMATIC CONNECTION OF INFLATABLE BEAMS FOR INFLATABLE STRUCTURES
Document Type and Number:
WIPO Patent Application WO/2016/159890
Kind Code:
A1
Abstract:
Pneumatic connection of the inflatable beams (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7) of the inflatable structure is provided through one-way valves (8) placed between the inflatable beams (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7), where opening pressure of the one-way valves is higher than the pressure necessary for gaining the shape and initial rigidity of the inflatable beam (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7).

Inventors:
BREZAN JURAJ (SK)
Application Number:
PCT/SK2016/050003
Publication Date:
October 06, 2016
Filing Date:
April 01, 2016
Export Citation:
Click for automatic bibliography generation   Help
Assignee:
ZEPELIN S R O (SK)
International Classes:
E04H15/20
Domestic Patent References:
WO2014168590A12014-10-16
WO2008008910A22008-01-17
WO1996038642A11996-12-05
WO2000065177A12000-11-02
Foreign References:
US4901481A1990-02-20
US1964818A1934-07-03
GB448129A1936-06-02
Attorney, Agent or Firm:
KUBÍNYI, Peter (Trenčín, SK)
Download PDF:
Claims:
Claims

Claim 1. Pneumaticke spojenie nafukovacich nosnikov nafukovacej

konstrukcie, vyznacujuce sa tym, ze je vytvorene cez jednocestne ventily (8) umiestnene medzi nafukovacimi nosnikmi (1 , 2, 3, 4, 5, 6, 7), kde prepust'aci tiak jednocestnych ventilov je vyssi ako tlak potrebny na ziskanie tvaru a pociatocnej pevnosti nafukovacieho nosnika (1 , 2, 3, 4, 5, 6, 7).

Claim 2. Pneumaticke spojenie podia naroku 1 , vyznacujuce sa tym, ze

jednocestne ventily (8) SLI umiestnene medzi vzajomne susediacimi

nafukovacimi nosnikmi (1 , 2, 3, 4, 5, 6, 7).

Claim 3. Pneumaticke spojenie podia naroku 1 alebo 2, vyznacujuce sa tym, ze jednocestne ventily (8) SLI umiestnene medzi nafukovacimi nosnikmi (1 , 2, 3, 4, 5, 6, 7) podia definovanej postupnosti nafukovania nosnikov (1 , 2, 3, 4, 5, 6, 7).

Claim 4. Pneumaticke spojenie podia ktorehokoivek z predchadzajucich

narokov, vyznacujuce sa tym, ze jednocestne ventily (8) SLI V SListave

nafukovacich nosnikov (1 , 2, 3, 4, 5, 6, 7), ktora obsahuje jedno alebo viae voinych pneumatickych spojeni nafukovacich nosnikov (1 , 2, 3, 4, 5, 6, 7).

Description:
Description

Pneumatic connection of inflatable beams for inflatable structures

Technical Field

[0001] Technicke riesenie sa tyka pneumatickeho spojenia nafukovacich

nosnikov pre nafukovacie konstrukcie, najma nafukovacie konstrukcie nafukovacich stanov.

Background Art

[0002] Nafukovacie stany sa vo vseobecnosti stavaju nafukovanim komor

nafukovacich nosnikov. Postup pri nafukovani stanu zavisi od

usporiadania nosnikov. Za najbeznejsie postupy je mozne povazovat' postup, kedy sa nosniky nafukuju cez centralny rozvadzac, .t.j. vsetky nosniky sa nafukuju naraz a su pneumaticky prepojene, alebo postup, kedy sa nosiky nafukuju postupne jeden pod druhom, pricom tieto nosniky nie su pneumaticky prepojene.

[0003] Riesenia konstrukcii nafukovacich stanov, ktore vyuzivaju centralny

rozvadzac su popisane napr. v dokumente US 3 999 333, US 4 901 481 a US 4 335 545.

[0004] Dokument US 3 999 333 opisuje nafukovatelny kryt, ktory obsahuje

tubularny rozvadzac, ktory je pripevneny k zemi, pricom tento rozvadzac ma mnozstvo v rozstupoch usporiadanych ventilovych otvorov, cez ktore moze prudit' plyn smerom von ale nie dovnutra. K opacnym stranam rozvadzaca su pripevnene svojim okrajom prva a druha elasticka plachta. Medzi plachtami je vedia seba rozmiestnene mnozstvo elastickych mr pripojenych k rozvadzacu, kde prve konce rur SLI spojene s ventilovymi otvormi a druhe konce rur su opatrene bezne uzatvorenymi ventilovymi prostriedkami. Rozvadzac obsahuje vstup tlakoveho vzduchu. Ked' je do rozvadzaca pusteny tlakovy vzduch, prndi cez jednocestne ventilove otvory do mr aby ich nafukol, pricom pomocou naf iknutych mr a plachiet sa vytvori nad rozvadzacom kryt. Ak sa ventilove prostriedky otvoria, rury a plachty sa ich vyfuknutim zlozia. [0005] Dokument US 4 901 481 opisuje nafukovatelny kryt, kde je sustava nafukovateinych rebier pneumaticky prepojena a spojena s vrcholovych rozvadzacim ventilom na privadzanie stlaceneho vzduchu do sustavy smerom nadol usporiadanych vertikalnych rebier. Z vonkajsej strany rebier su pripevnene polymerne panely na vytvorenie krytu. Kryt je na svojej zakladni pripevneny k podlhovastej plachte s otvormi na obvode, ktore sluzia k pripevneniu krytu k nosnemu povrchu. Kazde z rebier je vytvorene s aspon jednym jednocestnym ventilom, aby sa zabranilo vyfucaniu vsetkych rebier pri uniku vzduchu v jednom rebre.

[0006] Dokument US 4 335 545 opisuje nafukovaci stan so vzduchovymi

komorami, kde teleso stanu je tvorene sustavou pozdlznych vzduchovych komor, z ktorej kazda ma jednocestny ventil, takze akje jedna z komor prepichnuta nezmti sa cely stan. Vsetky pozdlzne komory su pri staveni stanu nafukovane naraz cez jednu prednu vzduchovij komoru, ktora spaja SListavu pozdlznych vzduchovych komor.

[0007] Cieiom navrhovaneho technickeho riesenia je poskytnut' pneumaticke spojenie nafukovacich nosnikov nafukovacie konstrukcie, ktore by umoznilo stavat' pneumaticky spojene nafukovacie nosniky postupne. Postupne stavanie stanu poskytuje vyhodou pri stavani stanov vacsich rozmerov, napr. stany ktore sluzia ako prevazne docasne zastresenie najma pre rozne podujatia ako sportove, kult irne, voinocasove, pripadne aj ako technicke zazemia a pod., kedy takyto stan moze stavat' jedna osoba. Dalsim cieiom navrhovaneho technickeho riesenia je poskytnut' pneumaticke spojenie, ktore by odstranilo nevyhodu nafukovania kazdeho nosnika zvlast' pri postupnom stavani stanov s pneumaticky

neprepojenymi nafukovacimi nosnikmi, t.j. by poskytovalo vyhodu nafukovania cez jedno pripojenie tlakoveho vzduchu.

Disclosure of Invention

[0008] Vyssie uvedene ciele sa dosiahnu pneumatickym spojenim nafukovacich nosnikov nafukovacej konstrukcie, podia tohto technickeho riesenia, ktoreho podstata spociva v torn, ze je vytvorene cez jednocestne ventily umiestnene medzi nafukovacimi nosnikmi, kde prepust'aci tlak tychto jednocestnych ventilov je vyssi ako tlak potrebny na ziskanie tvaru a pociatocnej pevnosti nafukovacieho nosnika.

[0009] Pneumaticke spojenie podia tohto technickeho riesenia poskytuje vyhodu postupneho stavania stanu aj pri pouziti len jedneho privodu tlakoveho vzduchu na jednom nafukovacom nosniku. Tlak potrebny na ziskanie tvaru a pociatocnej pevnosti nafukovacieho nosnika zavisi od konstrukcie samotneho nosnika, t.j. od jeho tvaru, pouziteho materialu, velkosti a pod. Tento tlak zabezpeci, ze nosnik nadobudne svoj vysledny tvar, pricom tlak v nosniku nemusi dosahovat' hodnotu prevadzkoveho tlaku, na ktory je vysledne nafukana cela konstrukcia. Tlak v nosniku je pritom postacujuci na to, aby nosnik mal uz urcitu pevnost', ktora pomaha pri stavani d'alsej casti alebo casti nafukovacej konstrukcie.

[0010] Pre postupne stavanie stanu sposobom„nosnik za nosnikom" je vyhodne ak su jednocestne ventily umiestnene medzi vzajomne susediacimi nafukovacimi nosnikmi.

[0011] Postupne stavanie stanu je mozne, napr. podia velkosti stanu, typu stanu, poctu osob stavajucich stan, definovat' pred postavenim stanu a podia definovanej schemy sa potom medzi pneumaticke spojenia prislusnych nafukovacich nosnikov umiestnia jednocestne ventily s pozadovanym smerom prep ist'ania. Jednocestne ventily su teda potom umiestnene medzi nafukovacimi nosnikmi podia definovanej postupnosti ich

nafukovania.

[0012] Taktiez je vyhodne ak jednocestne ventily su v sustave nafukovacich

nosnikov, ktora obsahuje jedno alebo viae voinych pneumatickych spojeni nafukovacich nosnikov. Inymi slovami, niektore jednocestne ventily su medzi nosnikmi vynechane a pneumaticke prepojenie takychto nosnikov je voine. Takto je mozne postupne nafukovanie po castiach, ktore obsahujij viacero nafukovacich nosnikov. Toto je vyhodne pri vacsich stanoch, ako aj z hiadiska rychlosti postavenia stanu pri mensich stanoch.

Brief Description of Drawings

[0013] Technicke riesenie je blizsie vysvetlene na prilozenych vykresoch kde: [0014] obr. 1 schematicky znazornuje pohlad zhora zboku na nafukovaciu konstrukciu so styrmi nafukovacimi nosnikmi, pre stan kupoloviteho tvaru, s pneumatickym spojenim nosnikov jednocestnymi ventilmi podia tohto technickeho riesenia, so smermi prepust'ania jednocestnych ventilov, resp. prudenia vzduchu z a do nafukovacich nosnikov, znazornenymi sipkami;

[0015] obr. 2 schematicky znazornuje pohlad zhora nafukovaciu konstrukciu

z obr. 1

[0016] obr. 3 schematicky znazornuje pohlad zhora zboku na nafukovaciu

konstrukciu so siestimi nafukovacimi nosnikmi, pre stan kupoloviteho tvaru, s pneumatickym spojenim nosnikov jednocestnymi ventilmi podia tohto technickeho riesenia, so smermi prepust'ania jednocestnych ventilov, resp. prudenia vzduchu z a do nafukovacich nosnikov, znazornenymi sipkami;

[0017] obr. 4 schematicky znazornuje pohlad zhora nafukovaciu konstrukciu

z obr. 3;

[0018] obr. 5 schematicky znazornuje pohlad zhora zboku na nafukovaciu

konstrukciu so siedmymi nafukovacimi nosnikmi, pre stan tuneloveho tvaru, s pneumatickym spojenim nosnikov jednocestnymi ventilmi podia tohto technickeho riesenia, so smermi prepust'ania jednocestnych ventilov, resp. prudenia vzduchu z a do nafukovacich nosnikov, znazornenymi sipkami;

[0019] obr. 6 schematicky znazornuje pohlad zhora nafukovaciu konstrukciu

z obr. 5.

[0020] obr. 7 schematicky znazornuje pohlad zhora na variantu nafukovacej

konstrukcie z obr. 5, s vyhodne ponechanym pneumatickym spojenim niektorych nosnikov bez jednocestnych ventilov.

[0021] obr. 8 schematicky znazornuje pohlad zhora na variantu nafukovacej

konstrukcie z obr. 1 , s vyhodne ponechanym pneumatickym spojenim niektorych nosnikov bez jednocestnych ventilov.

Mode(s) for Carrying Out the Invention

[0022] Nafukovacia konstrukcia znazornena na obr. 1 a 2 je tvorena styrmi

nafukovacimi nosnikmi λ_, 2, 3, 4, pre stan kupoloviteho tvaru. Nafukovacie nosniky 1_, 2, 3, 4 su jednym koncom polozene alebo pripevnene k podkladu, znamymi sposobmi a druhe konce nosnikov 1_, 2, 3, 4 SLI k sebe mechanicky pripojene, tiez znamymi sposobmi. Mechanicke pripojenie nosnikov 1_, 2, 3, 4 nie je predmetom riesenia a pre prehiadnost' nie je na obrazkoch znazornene.

[0023] Nafukovacie nosniky 1_, 2, 3, 4 SLI pneumaticky spojene, pricom

pneumaticky spojene SLI susediace nosniky a toto pneumaticke spojenie obsahuje jednocestne ventily 8 s nastavenym prepust'acim tlakom.

Pneumaticke spojenie je vyhodne vytvorene na hornych koncoch nosnikov 1 ' 2, 3, 4 v oblasti vrcholu konstrukcie. Smer prepust'ania jednocestnych ventilov 8 je znazorneny sipkami. Privod tiakoveho vzduchu do

konstrukcie je na jednom nosniku 1_ znazorneny sipkou 9. Privod tiakoveho vzduchu ako aj vypustny ventil je bezna sijcast' nafukovacich nosnikov a nie je potrebny podrobnejsi opis.

[0024] V priklade uskutocnenia podia obr. 1 a obr. 2 je pneumaticke spojenie vytvorene cez jednocestne ventily 8 nasledovne:

[0025] Jeden nafukovaci nosnik IJe k d'alsim dvom s nim susediacim nosnikom 2, 4 pneumaticky pripojeny cez jednocestne ventily 8 s

rovnakym nastavenym prepCist'acim tlakom, napr. 8 kPa, pricom smer prudenia vzduchu cez jednocestne ventily 8 je rovnaky, t.j. vzduch moze prudit' smerom z nosnika 1_ do susediacej dvojice nosnikov 2, 4. Kazdy nosnik 2, 4 uvedenej dvojice nosnikov, je pripojeny cez jednocestny ventil 8 k d'alsiemu s nim susediacemu nosniku 3, ktory je v tomto pripade posledny nafukovany.

[0026] Cez privod tiakoveho vzduchu oznaceneho sipkou 9 sa do nosnika λ_ zacne nap ist'at' tlakovy vzduch. Jednocestne ventily SLI nastavene na prepijst'aci tlak, napr. 8 kPa, takze dvojica nasleduj icich susediacich nosnikov po smere prepCist'ania jednocestnych ventilov 8 sa zacne nafukovat' az ked' tlak v prvom nafukovanom nosniku 1_ bude viae ako 8 kPa. Tento tlak nie je este konecnym tlakom, na ktory bude naftiknuta cela konstrukcia, avsak tento tlak uz dokaze zabezpecit' tvar a urcitij nosnost' nafukovacieho nosnika 1_, co d'alej pomoze pri stavani stanu. [0027] Po torn, ako tlak v d'alej nafukovanych nosnikoch 2, 4, dosiahne hodnotu viae ako je nastaveny prepustaci tlak jednocestnych ventilov 8, zacne vzduch pmdit' do d'alsieho susediaceho nosnika 3 v tomto pripade posledneho. V tomto momente je v troch nosnikoch 1_, 2, 4 dostatocny tlak aby bola konstrukcia schopna samostatne stat'. Obsluha, postacuje jeden clovek, zdvihne ciastocne nafuknutu konstrukciu, cim umozni aby sa posledny nafukovany nosik 3 dostatocne rozvinul a po dosiahnuti tlaku ako je zatiai v predchadzajucich nafukovanych nosnikoch 1_, 2, 4, hodnota prepijst'acieho tlaku jednocestnych ventilov, je uz konstrukcia schopna samostatne stat'. Nafukovanie sa pritom stale deje cez jeden privod tlakoveho vzduchu, v tomto pripade na primarne nafukovanom nosniku 1_. Nie je teda potrebne pre nafukovanie d'alsich nosnikov 2, 3, 4 presuvat' a pripajat' zdroj tlakoveho vzduchu k jednotlivym d'alsim nosnikom 2, 3, 4.

[0028] Postupnym nafukovanim nosnikov dochadza ku kontrolovanemu

nafukovaniu celej konstrukcie tak, ako keby sa nafukovala jedna noha za druhou, resp. jedna cast' konstrukcie za druhou.

[0029] Ked' tlak v poslednom nafukovanom nosniku 3 dosiahne hodnotu

prepijst'acieho tlaku jednocestnych ventilov 8, drzi tlak, ktory je vyssi ako prepust'aci tlak jednocestnych ventilov 8, tieto ventily 8 otvorene a konstrukcia je ako celok dofukana na prevadzkovy tlak, ktory je napr. 8 kPa. Po dosiahnuti rovnakeho tlaku v celej konstrukcii sa jednocestne ventily 8 automaticky zatvoria.

[0030] Nafukovacia konstrukcia znazornena na obr. 3 a 4 je tvorena siestimi nafukovacimi nosnikmi 1_, 2, 3, 4, 5, 6, pre stan kupoloviteho tvaru.

Nafukovacie nosniky 1_, 2, 3, 4, 5, 6 SLI jednym koncom polozene alebo pripevnene k podkladu, znamymi sposobmi a druhe konce nosnikov 1_, 2, 3, 4, 5, 6 SLI k sebe mechanicky pripojene, tiez znamymi sposobmi.

Mechanicke pripojenie nosnikov 1_, 2, 3, 4, 5, 6 nie je predmetom riesenia a pre prehiadnost' nie je na obrazkoch znazornene.

[0031] Nafukovacie nosniky 1_, 2, 3, 4, 5, 6 SLI pneumaticky spojene, pricom

pneumaticky spojene SLI susediace nosniky a toto pneumaticke spojenie obsahuje jednocestne ventily 8 s nastavenym prepCist'acim tlakom.

Pneumaticke spojenie je vyhodne vytvorene na hornych koncoch nosnikov 1 > 2' 3' 4' 5' v oblasti vrcholu konstrukcie. Smer prepust'ania

jednocestnych ventilov 8 je znazorneny sipkami. Privod tlakoveho vzduchu do konstrukcie je na jednom nosniku 1_ znazorneny sipkou 9. Privod tlakoveho vzduchu ako aj vypustny ventil je bezna sucast' nafukovacich nosnikov a nie je potrebny podrobnejsi opis.

[0032] V priklade uskutocnenia podia obr. 3 a obr. 4 je pneumaticke spojenie

vytvorene cez jednocestne ventily 8 nasledovne:

[0033] Jeden nafukovaci nosnik 1_ je k d'alsim dvom s nim susediacim nosnikom 2, 6 pneumaticky pripojeny cez jednocestne ventily 8 s nastavenym rovnakym prepust'acim tlakom, napr. 8 kPa, pricom smer prudenia vzduchu cez jednocestne ventily 8 je rovnaky, t.j. vzduch moze prudit' smerom z nosnika 1_ do susediacej dvojice nosnikov 2, 6. Kazdy nosnik 2, 6 uvedenej dvojice nosnikov, je pripojeny cez jednocestny ventil 8 k d'alsiemu s nim susediacemu nosniku 3, 5 a tieto su cez jednocestny ventil 8 pripojene k d'alsiemu susediacemu nosniku 4, ktory je v tomto pripade posledny nafukovany.

[0034] Cez privod tlakoveho vzduchu oznaceneho sipkou 9 sa do nosnika λ_ zacne nap ist'at' tlakovy vzduch. Jednocestne ventily SLI nastavene na prepust'aci tlak 8 kPa, takze dvojica nasledujucich susediacich nosnikov 2, 6 po smere prepCist'ania jednocestnych ventilov 8 sa zacne nafukovat' az ked' tlak v prvom nafukovanom nosniku 1_ bude viae ako 8 kPa.

[0035] Po torn ako tlak v d'alej nafukovanych nosnikoch 2, 6, dosiahne hodnotu viae ako je nastaveny prepustaci tlak jednocestnych ventilov 8, zacne vzduch prudit' do d'alsich susediacich nosnikov 3, 5. Tlak, ktorym SLI zatiai naf ikane nosniky 2, 6 nie je este konecnym tlakom, na ktory bude naf iknuta cela konstrukcia, avsak tento tlak uz dokaze zabezpecit' tvar a urcitij nosnost' naf iknutych nosnikov 1_, 2, 6, co d'alej pomoze pri stavani stanu. Po torn ako tlak v tychto nosnikoch 3, 5 dosiahne hodnotu viae ako je nastaveny prepCist'aci tlak jednocestnych ventilov zacne vzduch prudit' do d'alsieho susediaceho nosnika 4 v tomto pripade posledneho. V tomto momente je v piatich predchadzaj icich nosnikoch 1_, 2, 3, 5, 6 dostatocny tlak aby bola konstrukcia schopna samostatne stat'. Obsluha, postacuje jeden clovek, zdvihne ciastocne nafdknutij konstrukciu, cim umozni aby sa posledny nafukovany nosik 4 dostatocne rozvinul a po dosiahnuti tlaku ako je zatiai v predchadzajucich nafukovanych nosnikoch 1_, 2, 3, 5, 6, je uz konstrukcia schopna samostatne stat'. Nafukovanie sa pritom stale deje cez jeden privod tlakoveho vzduchu, v tomto pripade na primarne nafukovanom nosniku 1_. Nie je teda potrebne pre nafukovanie d'alsich nosnikov 2, 3, 4, 5, 6 presuvat' a pripajat' zdroj tlakoveho vzduchu kjednotlivym d'alsim nosnikom 2, 3, 4, 5, 6.

[0036] Postupnym nafukovanim nosnikov dochadza ku kontrolovanemu

nafukovaniu celej konstrukcie tak, ako keby sa nafukovala jedna noha za druhou, resp. jedna cast' konstrukcie za druhou.

[0037] Ked' tlak v poslednom nafukovanom nosniku 4 dosiahne hodnotu

prepust'acieho tlaku jednocestnych ventilov 8, drzi tlak, ktory je vyssi ako prepijst'aci tlak jednocestnych ventilov 8, tieto ventily 8 otvorene a konstrukcia je ako celok dofukana na prevadzkovy tlak, ktory je napr. 8 kPa. Po dosiahnuti rovnakeho tlaku v celej konstrukcii sa jednocestne ventily 8 automaticky zatvoria.

[0038] Nafukovacia konstrukcia znazornena na obr. 5 a 6 je tvorena siedmymi nafukovacimi nosnikmi 1_, 2, 3, 4, 5, 6, 7 pre stan tuneloveho tvaru, s polkupolovitymi koncami. Nafukovacie nosniky 1_, 2, 3, 4, 5, 6

polkupolovitych koncov stanu su jednym koncom polozene alebo pripevnene k podkladu, znamymi sposobmi. Druhe konce nosnikov 1_, 2, 3 jednej polkupole SLI k sebe mechanicky pripojene, druhe konce nosnikov 4, 5, 6 druhej polkupole SLI k sebe mechanicky pripojene, a zaroven SLI tieto druhe konce nosnikov 1_, 2, 3, 4, 5, 6 oboch polkop il prepojene horizontalnym nafukovacim nosnikom 7, cim vznikne medzi polkopulami stanu tunelova cast'. Mechanicke spojenia SLI vytvorene znamymi sposobmi. Mechanicke pripojenie nosnikov 1_, 2, 3, 4, 5, 6, 7 nie je predmetom riesenia a pre prehiadnost' nie je na obrazkoch znazornene.

[0039] Nafukovacie nosniky 1_, 2, 3, 4, 5, 6, 7 SLI pneumaticky spojene, pricom pneumaticky spojene SLI susediace nosniky a toto pneumaticke spojenie obsahuje jednocestne ventily 8 s nastavenym prepCist'acim tlakom.

Pneumaticke spojenie je vyhodne vytvorene na hornych koncoch nosnikov 1 , 2, 3, 4, 5, 6 v oblasti vrcholu konstrukcie a tiez na koncoch horizontalneho nosnika 7. Smer prepust'ania jednocestnych ventilov 8 je znazorneny sipkami. Privod tlakoveho vzduchu do konstrukcie je v tomto pripade na dvoch nosnikoch 1_, 4, z ktorych kazdy patri jednej polkupolovej casti a je znazorneny sipkou 9. Taketo vytvorenie privodu tlakoveho vzduchu je z dovodu vacsieho komfortu pri stavani stanu. Privod tlakoveho vzduchu ako aj vypustny ventil je bezna sucast' nafukovacich nosnikov a nie je potrebny podrobnejsi opis.

[0040] V priklade uskutocnenia podia obr. 5 a obr. 6 je pneumaticke spojenie vytvorene cez jednocestne ventily 8 nasledovne:

[0041] Jeden nafukovaci nosnik λ_ jednej polkupolovej konstrukcie je k d'alsim dvom s nim susediacim nosnikom 2, 7 pneumaticky pripojeny cez jednocestne ventily 8 s nastavenym prepust'acim tlakom, napr. 8 kPa, pricom smer pmdenia vzduchu cez jednocestne ventily 8 je rovnaky, t.j. vzduch moze prudit' smerom z nosnika 1_ do susediacej dvojice nosnikov

2. Z-

[0042] Kazdy nosnik 2, 7 uvedenej dvojice nosnikov, je pripojeny cez jednocestny ventil 8 k d'alsiemu k d'alsiemu susediacemu nosniku 3, ktory je v tomto pripade jeden z dvojice nosnikov 3, 6 poslednych nafukovanych.

[0043] Dalej, jeden nafukovaci nosnik 4 druhej polkupolovej konstrukcie je

k d'alsim dvom s nim susediacim nosnikom 5, 7 pneumaticky pripojeny cez jednocestne ventily 8 s nastavenym prepust'acim tlakom, pricom smer pmdenia vzduchu cez jednocestne ventily 8 je rovnaky, t.j. vzduch moze prudit' smerom z nosnika 1_ do susediacej dvojice nosnikov 5, 7.

[0044] Kazdy nosnik 5, 7 uvedenej dvojice nosnikov, je pripojeny cez

jednocestny ventil 8 k d'alsiemu k d'alsiemu susediacemu nosniku 6, ktory je v tomto pripade jeden z dvojice nosnikov 3, 6 poslednych

nafukovanych.

[0045] Cez privody oznacene sipkou 9 tlakoveho vzduchu sa do nosnikov 1_, 4 zacne nap ist'at' tlakovy vzduch. Jednocestne ventily su nastavene na rovnaky prepust'aci tlak, napr. 8 kPa, takze dvojica nasleduj icich susediacich nosnikov 2, 5, 7 po smere prepCist'ania jednocestnych ventilov 8 sa zacne nafukovat' az ked' tlak v prvych nafukovanych nosnikoch 1_, 4 bude viae ako 8 kPa. [0046] Po torn ako tlak v d'alej nafukovanych nosnikoch 2, 5, 7 dosiahne hodnotu viae ako je nastaveny prepustaci tlak jednocestnych ventilov 8, zacne vzduch prudit' do d'alsich susediacich nosnikov 3, 6. Tlak, ktorym su zatial nafukane nosniky 1_, 2, 4, 5 nie je este konecnym tlakom, na ktory bude nafuknuta cela konstrukcia, avsak tento tlak uz dokaze zabezpecit' tvar a urcitu nosnost' nafuknutych nosnikov 1_, 2, 4, 5, aby bola cast' konstrukcie schopna samostatne stat'. Po torn ako tlak v tychto nosnikoch 2^ 5, 7 dosiahne hodnotu viae ako je nastaveny prepust'aci tlak

jednocestnych ventilov zacne vzduch priidit' do d'alsich prislusne susediacich nosnikov 3, 6 v tomto pripade poslednych. V tomto momente je v piatich predchadzajucich nosnikoch 1_, 2, 4, 5, 7 dostatocny tlak aby bola konstrukcia schopna samostatne stat'. Obsluha, postacuje jeden clovek, zdvihne ciastocne nafuknutu konstrukciu, cim umozni aby sa posledne nafukovane nosiky 3, 6 dostatocne rozvinuli a po dosiahnuti tlaku ako je zatial v predchadzajucich nafukovanych nosnikoch 1_, 2, 4, 5, 7, je uz konstrukcia schopna samostatne stat'. Nafukovanie sa pritom stale deje cez dva pociatocne privody tlakoveho vzduchu na primarne nafukovanych nosnikoch 1_, 4. Nie je teda potrebne pre nafukovanie d'alsich nosnikov 2, 3, 5, 6, 7 presijvat' a pripajat' zdroj tlakoveho vzduchu kjednotlivym d'alsim nosnikom 2, 3, 5, 6, 7.

[0047] Postupnym nafukovanim nosnikov dochadza ku kontrolovanemu

nafukovaniu celej konstrukcie tak, ako keby sa nafukovala jedna noha za druhou, resp. jedna cast' konstrukcie za druhou.

[0048] Ked' tlak v poslednom nafukovanom nosniku 4 dosiahne hodnotu

prepust'acieho tlaku jednocestnych ventilov 8, drzi tlak, ktory je vyssi ako prepust'aci tlak jednocestnych ventilov 8, tieto ventily 8 otvorene a konstrukcia je ako celok dofukana na prevadzkovy tlak, ktory je napr. 8 kPa. Po dosiahnuti rovnakeho tlaku v celej konstrukcii sa jednocestne ventily 8 automaticky zatvoria.

[0049] Okrem postupneho stavania konstrukcie poskytuje pneumaticke spojenie podia tohto technickeho riesenia poskytuje aj vyhodu iahkeho zist'ovania miesta uniku vzduchu z konstrukcie. V pripade rieseni popisanych v doterajsom stave, kde sa konstrukcia nafukuje cez centralny rozvadzac do nafukovacieho nosnika opatreneho jednocestnym ventilom, je detekcia jasna, t.j. vzdy skolabuje len poskodeny nosnik. Pri konstrukciach s centralnym nafukovanim, kde su nosniky pneumaticky spojene bez jednocestnych ventilov nie je takato detekcia mozna, pretoze k znizeniu tlaku dojde sucasne vo vsetkych nosnikoch. V pripade pneumatickeho spojenia podia tohto technickeho riesenia je detekcia mozna, z dovodu pritomnosti jednocestnych ventilov v pneumatickom spojeni nosnikov 1_, 2, 3, 4, 5, 6, 7 pokial je unik v kibovoinom nafukovacom nosniku 1_, 2, 3, 4, 5, 6, 7, klesne tlak vo vsetkych predchadzajucich, pretoze z nich prudi vzduch, avsak len do hodnoty prepust'acieho tlaku jednocestnych ventilov 8, takze nedojde ku kolapsu celej konstrukcie. Nafukovaci nosnik, ktory nasleduje po poskodenom nosniku to vsak neovplyvni, nakoiko

jednocestny ventil 8 je pre spatny prestup tlaku uplne uzatvoreny. LJnik je teda vzdy v poslednom nafukovacom nosniku pred nosnikom ktory ma prevadzkovy tlak, bez ohiadu na to, v koikych krokoch sa stan nafukuje.

[0050] Priklad uskutocnenia podia obr. 7 je alternativnym uskutocnenim

nafukovacej konstrukcie podia obr. 6. V tomto uskutocneni SLI medzi nosnikmi 1_, 4, ku ktorym SLI pripojene privody tlakoveho vzduchu a susediacim horizontalnym nosnikom 7 v pneumatickom spojeni

vynechane jednocestne ventily 8, t.j. tieto nosniky 1_, 4, 7 SLI pneumaticky prepojene beznym sposobom.

[0051] V tomto pripade sa nafukovanie deje nasledovnym sposobom. Cez

privody oznacene sipkou 9 tlakoveho vzduchu sa do nosnikov 1_, 4 zacne napijst'at' tiakovy vzduch. Nakoiko pneumaticke prepojenie nosnikov 1_, 4 so susediacim horizontalnym nosnikom 7 neobsahuje jednocestne ventily 8, prudi tiakovy vzduch do tohto horizontalneho nosnika 7 volne. Tymto sa naf ikne cast' konstrukcie tvorena primarne nafukovanymi nosnikmi 1_, 4 a susediacim horizontalnym nosnikom 7 na tlak urceny prepijst'acim tlakom jednocestnych ventilov 8 medzi primarne nafukovanymi nosnikmi 1 , 4 a zostavajijcimi susednymi nosnikmi 2, 5.

[0052] Taketo uskutocnenie pneumatickeho spojenia je vyhodne pri stavani

vacsich nafukovacich konstrukcii, kedy je vyhodne mat' docasne tlakovo pripravenij vacsiu cast' konstrukcie. Ostatna logika pripojenia jednocestnych ventilov 8 a postupneho nafukovania konstrukcie je zhodna ako v priklade podia obr. 5 a 6.

[0053] Priklad uskutocnenia podia obr. 8 je alternativnym uskutocnenim

nafukovacej konstrukcie podia obr. 1 , pricom aplikuje usporiadanie podia uskutocnenia z obr. 7.

[0054] V tomto uskutocneni su vynechane jednocestne ventily 8 medzi primarne nafukovanym nosnikom λ_ a susediacimi nosnikmi 2, 4.

[0055] V tomto pripade ide o vyhodu jednoduchsieho a relativne rychlejsieho postavenia stanu s takouto nafukovacou konstrukciou, kedy nafukovanie sa deje nasledovnym sposobom. Cez privod tlakoveho vzduchu oznaceneho sipkou 9 sa zacne napust'at' tlakovy vzduch, pricom zaroven tento vzduch prudi voinymi pneumatickymi spojeniami do susednych nosnikov 2, 4. Tymto sa nafukne cast' konstrukcie tvorena primarne nafukovanym nosnikom 1_ a susediacimi nosnikmi 2, 4 na tlak urceny prepijst'acim tlakom jednocestnych ventilov 8 medzi tymito, v podstate tiez primarne nafukovanymi nosnikmi 2, 4, a zostavaj icim susednym nosnikom 3, ktory je v tomto pripade posledny nafukovany. Stavanie stanu je v principe zhodne ako v priklade podia obr. 1 a 2, avsak rychlejsie, nakoiko je tlakovo predpripravena podstatna cast' nafukovacej

konstrukcie.

[0056] Vyssie uvedene priklady uskutocnenia su len ilustrativne a nevycerpavaju vsetky mozne kombinacie pneumatickeho spojenia nafukovacich nosnikov pre vsetky mozne tvary nafukovacich stanov a pocty nafukovacich nosnikov. Co sa tyka postupnosti nafukovania jednotlivych nosnikov nafukovacej konstrukcie su taktiez mozne aj ine usporiadania

jednocestnych ventilov, pricom je vopred mozne navrhnut' schemu pozadovanej postupnosti nafukovania nosnikov a prislusne umiestnit' jednocestne ventily do pneumatickych prepojovacich ciest. Taktiez su mozne aj rozne kombinacie prevadzkovych tlakov nafukovacej konstrukcie a prepust'acich tlakov jednocestnych ventilom. Vsetky uvedene parametre je mozne upravit' na dane poziadavky na tvar, rozlozenie alebo

postupnost' stavania stanu s nafukovacou konstrukciou.